Strata lodu na Grenlandii rozszerzyła się na północny zachód
Przeszłe badania pokazały że największe straty masy lodu na Grenlandii wystąpiły na południu. Ale nowe badania zostały opublikowane (Khan 2010) które badają rozmieszczenie strat masy lodu na całej powłoce lodowej Grenlandii (H/T to Riccardo). Satelitarne dane grawitacyjne i pomiary GPS pokazują że strata lodu rozszerza się wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Grenlandii, zaczynając od końca 2005 roku. Ten wzrost strat masy jest pokazany najbardziej dramatycznie w tej animacji zrobionej przez wspólautora John'a Wahr
Strata masy lodowej na Grenlandii
Dane GPS są uzyskiwane przez umieszczenie odbiorników GPS na skale obok warstwy lodowej. W miarę jak masywna warstwa lodu Grenlandii traci masę, skała podnosi sie pionowo. Skała niedaleko Bazy Lotniczej Thule na północno-wschodnim wybrzeżu Grenlandii wzniosła się o około 4-ch centymetrów od października 2005 do sierpnia 2009 roku. W miarę jak przyśpieszająca strata masy lodowej powoduje przyśpieszone podnoszenie się skały, obserwowane podnoszenie dobrze się zgadza ze stratą masy lodowej mierzonej z satelitarnych pomiarów grawitacji. Te obserwacje wskazują że przyśpieszona strata masy lodu jest zdominowana przez wzrastającą szybkość spływających lodowców. Duże lodowce w północno-zachodnim regionie zsuwają się szybciej i wrzucają więcej lodu do oceanu.
Dane GPS dostarczają jeszcze jednej linii dowodów że warstwa lodowa Grenlandii traci masę w przyśpieszonym tempie. Sateliterne radarowe pomiary wysokości i lotnicze pomiary laserowe zaobserwowały zmniejszającą się grubość lodu na brzegach. Radarowe pomiary interferometryczne znalazły że lodowce zsuwają się szybciej do oceanu. A ogólny obraz oddany przez satelitarne dane grawitacyjne pokazuje że strata masy całej warstwy lodu wciąż ulega przyśpieszeniu (Velicogna 2009).
Co się stanie z Grenlandią w przyszłości? Różne niezależne badania przewidują globalny wzrost poziomu morza ok. 1 do 2 metrów do 2100 roku, z dużym udziałem Grenlandii (Vermeer 2009, Pfeffer 2008). Modele przewidują że w tempie jakim emitujemy CO2, załamanie się lodowca Grenlandii jest prawdopodobne w ciągu następnych kilku stuleci ( ). Jest to wspierane przez badania przeszłości ziemi które pokazały że warstwy lodu są bardzo czułe na cieplejsze temperatury. Globalne temperatury tylko o 1 do 2°C cieplejsze niż teraz widziały poziomy morza ponad 6 metrów wyższe niż aktualne poziomy (Kopp 2009).
Nauka polega na łączeniu całokształtu dowodów po to aby polepszyć nasze zrozumienie. W miarę jak przybywa więcej danych, widzimy teraz wiele linii dowodów malujących ten sam obraz. Warstwa lodowa Grenlandii jest bardzo czuła na ocieplające się temperatury i prawdopodobnie przyczyni się do podniesienia poziomu morza rzędu metrów.
PS. 2 kwietnia 2010: Podziękowania dla Roberta Simmon'a z NASA, który wskazał następną pouczającą animację strat masy lodowej na Grenlandii mierzoną przez satelity GRACE:
Translation by Irek Zawadzki. View original English version.