Climate Science Glossary

Term Lookup

Enter a term in the search box to find its definition.

Settings

Use the controls in the far right panel to increase or decrease the number of terms automatically displayed (or to completely turn that feature off).

Term Lookup

Settings


All IPCC definitions taken from Climate Change 2007: The Physical Science Basis. Working Group I Contribution to the Fourth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change, Annex I, Glossary, pp. 941-954. Cambridge University Press.

Home Arguments Software Resources Comments The Consensus Project Translations About Support

Bluesky Facebook LinkedIn Mastodon MeWe

Twitter YouTube RSS Posts RSS Comments Email Subscribe


Climate's changed before
It's the sun
It's not bad
There is no consensus
It's cooling
Models are unreliable
Temp record is unreliable
Animals and plants can adapt
It hasn't warmed since 1998
Antarctica is gaining ice
View All Arguments...



Username
Password
New? Register here
Forgot your password?

Latest Posts

Archives

Hogyan hajlamos az IPCC alábecsülni az éghajlati választ

Amit a tudomány mond...

Számos tanulmány dokumentálja, hogy az IPCC előrejelzései nagyobb valószínűséggel alábecsülik a klímaváltozás következményeit, semmint túlbecsülnék azokat.

Szkeptikus érvelések...

Az IPCC vészmadárkodik

„Kétségtelen, hogy az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületét (IPCC) azért hozták létre, hogy tudományos érveket gyűjtsön össze annak alátámasztására, hogy az emberiség a globális felmelegedés elsődleges oka. Egy ilyen cél alapvetően tudománytalan, mert elutasít minden más, a klímaváltozás okaira vonatkozó alternatív hipotézist." (Roy Spencer)

Röviden

Az IPCC (Éghajlatváltozási Kormányközi Testület) az ENSZ egyik szervezete, amelyet 1988-ban hoztak létre. Feladata, hogy tájékoztassa a kormányokat a klímaváltozással kapcsolatos legfrissebb tudományos ismeretekről. Ennek érdekében összegyűjti és összegzi a bizonyítékokat, és néhány évente kiad egy Értékelő Jelentést (Assessment Report, AR). Minden egyes jelentés a klímaváltozás hatásainak és kockázatainak egy aktuális összegzése. Azonban, mivel egy ilyen jelentés összeállítása 6-7 évet vesz igénybe, mire megjelenik, a tudomány (és maga a klímaváltozás is) már előrébb jár. A fizika törvényei nem várnak senkire.

Fontos, hogy eloszlassunk néhány súlyos félreértést az IPCC-vel kapcsolatban, amelyek gyakran előfordulnak online vitákban. Először is: az IPCC nem végez saját tudományos kutatásokat. Ez alól a modellezés sem kivétel. Ennek ellenére gyakran hallani, hogy egyes kommentelők az „IPCC modellekről" beszélnek – tévesen.

Valójában a klímamodelleket világszerte számos független kutatócsoport készíti. Ezek a csoportok együttesen alkotják a Csatolt Modellek Összehasonlítási Programja (Coupled Model Intercomparison Project, CMIP) nevű nemzetközi együttműködést. A 2022-23-ban megjelent AR6 jelentésben a legújabb generációs, CMIP6 modellek eredményeit mutatták be. De a modelleket nem az IPCC készítette, hanem a kutatók.

Ez a példa is jól mutatja, mennyire nagy a zűrzavar a közbeszédben. Ezt a zűrzavart ugyanazok a „kételykereskedők" gerjesztették, akik a klímaszkepticizmus többi hamis érvét is kitalálták és terjesztik, amikkel aztán itt, a Skeptical Science-nél foglalkozunk.

A másik gyakran hangoztatott vád az, hogy az IPCC „riogat", és eltúlozza a klímaváltozás jelentette fenyegetést, hogy felesleges aggodalmat és pánikot keltsen. Ismételjük: az IPCC nem csinál mást, mint összegzi a tudományos eredményeket. És ezek az eredmények önmagukban is nagyon aggasztóak.

Már több mint 100 éve ismerjük bizonyítottan bizonyos gázok – mint a vízgőz, metán és szén-dioxid – hőcsapdázó tulajdonságait. Mégis, megemeltük a légköri szén-dioxid szintjét az ipari forradalom előtti ~280 részecske per millióról (ppm) 420 ppm-re (2023-ra). Ez 50%-os növekedés.

A 420 ppm-es CO₂ szint utoljára a földtörténeti Pliocén időszak közepén volt utoljára jellemző, kb. 3,5 millió évvel ezelőtt. Akkoriban a sarki jégtakarók jóval kisebbek voltak, és a növényzet eloszlása, ahogy azt a fosszíliák mutatják, drámain különbözött a maitól. Például vegyes erdők nőttek az Északi-sarkkörön túli Szibériában, ahol ma már csak kopár tundra található. A tengerszint méterekkel magasabban állt, mint manapság. Az IPCC AR6 jelentése ezt így fogalmazza meg, a tőle megszokott visszafogott stílusban:

„Bár a jelenlegi melegedés több szempontból is szokatlan a közelmúlt földtörténeti múltjához képest, a múlt meleg klímái (pl. a Pliocén) erősen emlékeztetnek arra, hogy a jelenlegi légköri szén-dioxid koncentrációkhoz való hosszú távú alkalmazkodás csak most kezdődött el. Ez az alkalmazkodás a következő évszázadokban és évezredekben is folytatódni fog."

Ha nem aggódsz a klímaváltozás fenyegetése miatt, akkor egyszerűen nem figyelsz oda.


Részletesebb magyarázat

Roy Spencer, aki az evangéliumi lobbicsoport, a Cornwall Alliance tanácsadója, a jelenlegi mítosz forrása. Azt sugallja, hogy az IPCC-nek van egy rejtett szándéka, amely torzítja a jelentéseiket. Konkrétan azt állítja, hogy az IPCC eltúlozza a tudományos eredményeket, hogy alátámassza az emberi eredetű globális felmelegedés elméletét. Ez gyakori érvelés a klímatagadók körében, akik jól tudják, hogy a társadalomban vannak olyan csoportok, amelyek fogékonyak az összeesküvés-elméletekre, és erre játszanak rá. Mégis, ugyanezek a tagadók semmilyen hiteles bizonyítékot nem tudnak felmutatni állításaik alátámasztására.

Egyes kritikusok még tovább is mennek, és azt állítják, hogy az IPCC aktívan elhallgatja azokat a tudományos eredményeket, amelyek nem támasztják alá az emberi tevékenység okozta klímaváltozás elméletét. Erre a vádra jogosan lehet visszakérdezni: "milyen tudomány"? Ha a válasz néhány gyenge, hibáktól hemzsegő cikk kétes folyóiratokban (mert ez a helyzet), akkor épp ezért nem kerülnek be a hivatalos jelentésekbe. És igen, létezik jó néhány olyan folyóirat, amelyet kizárólag félrevezetés céljából alapítottak.

Térjünk vissza az IPCC-hez! Az IPCC-t 1988-ban alapították, hogy összegyűjtse a klímával és az emberi hatásokkal kapcsolatos tudományos kutatásokat, és ezeket összefoglalja a döntéshozók számára. Ez egy ENSZ-szervezet, amely egyesíti a Meteorológiai Világszervezetet (WMO) és az ENSZ Környezetvédelmi Programját (UNEP). Az IPCC által összegzett tudomány már korábban megjelent publikációkban szerepel. Ez azt jelenti, hogy egy tudományosan jártas olvasó könnyedén utánanézhet a hivatkozásoknak, összevetheti az alapkutatást az IPCC jelentéseivel, és ellenőrizheti, hogy helytálló-e az összegzés.

Egy másik, ellenkező irányú kritika szerint az IPCC túl óvatos, túl „konzervatív". A laikus számára ez akár ésszerűnek is tűnhet, mivel az IPCC jelentéseinek véglegesítésében kormányzati képviselők is részt vesznek, nem csak tudósok. Ezek a képviselők 195 tagállamot képviselnek, és köztudott, hogy a kormányok, ahol csak lehet, a status quo-t részesítik előnyben. Az IPCC korai éveiben ráadásul elégedetlenséget váltott ki, hogy aránytalanul sok OECD-országbeli klímatudós vett részt a munkában. Erről érdekes és olvasmányos tanulmány is született a Negyedik Értékelő Jelentés (AR4) megjelenése után (Hulme & Mahony, 2010).

Túl konzervatív az IPCC? Az AR4-ben a globális tengerszint-emelkedést 18-59 centiméterre becsülték az 1990 és 2090 közötti időszakra, plusz egy meghatározatlan mértékű többletet a grönlandi és antarktiszi jégtakarók olvadásából. Ez a becslés heves kritikát váltott ki a gleccserkutató és oceanográfus szakmában. A kritika fő üzenete az volt, hogy a tengerszint-emelkedés már akkor is gyorsuló ütemű volt, és ezt a gyorsulást nem vették figyelembe (pl. Rahmstorf, 2010).

Ez a kritika azóta is fennáll. Számos kutató szerint a döntéshozók jobban járnának, ha az IPCC világosabb, egyértelműbb nyelvezetet használna, mert így elkerülhető lenne a legrosszabb forgatókönyvek akaratlan elrejtése (Siegert et al., 2020). A neves klímakutató, James Hansen, ezt a problémát „tudományos visszafogottságnak" nevezte.

Más kutatók (pl. Solomon et al., 2008) viszont arra mutatnak rá, hogy az AR4 világosan kimondta, hogy nem született tudományos konszenzus a jégtakarók gyors olvadásából eredő, akár 1–2 méteres tengerszint-emelkedést okozó folyamatok mértékéről, mivel ezek a folyamatok akkoriban még adat-hiányosak voltak. Az AR4 idején ezek a lehetséges, de bizonytalan folyamatok nem kerültek be a mennyiségi becslésekbe. És ezzel elérkeztünk a bizonytalanságok területére.

A nagyközönség talán nincs is teljesen tisztában azzal, hogyan kezeli a tudomány a bizonytalanságot. A tudományban a bizonytalanság az, ami előreviszi a kutatást, hiszen minden bizonytalan terület alapos vizsgálatot érdemel. Ez akkor is igaz, ha egy jelenséget már jól ismerünk — mint például azt a központi tényt, hogy a CO₂ kétségtelenül melegíti a bolygót. A probléma a részletekben, az apró tényezőkben rejlik, ott, ahol a bizonytalanság előtérbe kerül.

Íme egy példa a bizonytalanságra és annak kezelésére. Különböző kérdésekre különböző szintű bizonyossággal tudunk válaszolni. Például ha azt kérdezik: „Mennyit fog visszahúzódni az X gleccser 2100-ig”? Első lépésben megnézzük az adatokat, hogy a jelenlegi visszahúzódási ütem dokumentálva van-e. Ha igen, ez lesz a kiindulópontunk. De még mindig bizonytalan, hogy a jövőben hogyan alakulnak az üvegházhatású gázok kibocsátásai. Ezért előrejelzést készítünk a jelenlegi ütem alapján, de különböző forgatókönyvekkel, attól függően, hogy a kibocsátások gyorsulnak, változatlanok maradnak , vagy hirtelen visszaesnek. Ezeket a forgatókönyveket eredetileg a „Koncentrációváltozás Reprezentatív Pályáinak" (RCP-k) nevezték. Az IPCC Ötödik Értékelő Jelentésében (AR5, 2014) négy ilyen pályát használtak. Az RCP-k különböző jövőbeli éghajlati forgatókönyveket írnak le, attól függően, mennyi üvegházhatású gáz kerül a légkörbe. Nevüket a 2100-ra várható sugárzási kényszer (radiative forcing) értékéről kapták: RCP 2.6 = 2,6 W/m², RCP 4.5, 6 és 8.5 hasonló struktúrában, ahol az RCP 8.5 a legrosszabb esetet, a féktelen fosszilis energiahasználat folytatását modellezi.

Az AR5 után ez a struktúra átalakult: áttértek a Megosztott Társadalmi-Gazdasági Pályák (Shared Socioeconomic Pathways, SSP-k) használatára (lásd 1. ábra).

Emission trajectories for different SSPs.

1. ábra: Különböző kibocsátási pályák (SSP-k), az IPCC AR6 WGI SPM box SP1 alapján.

Az IPCC által kiadott jelentések nagyon pontos terminológiát használnak, hogy kifejezzék az egyes kimenetelek bizonyossági szintjét (lásd az 1. táblázatot).

Valószínűségi skála
Szakszó Kimenetel valószínűsége
Gyakorlatilag biztos 99-100% valószínűség
Nagyon valószínű 90-100% valószínűség
Valószínű 66-100% valószínűség
Nagyjából ugyanannyira valószínű mint nem 33-66% valószínűség
Valószínűtlen 0-33% valószínűség
Nagyon valószínűtlen 0-10% valószínűség
Rendkívül valószínűtlen 0-1% valószínűség

1. táblázat: Az IPCC által jelenleg használt nyelvezet a bizonytalansági szintek kifejezésére.

Vannak olyan kérdések is, amelyekre jóval nehezebb válaszolni, mert túl sok független változó befolyásolja őket. De mi a helyzet olyan jövőbeli eseményekkel, amelyek bekövetkezése bizonytalan, viszont nem elhanyagolható eséllyel fenyeget? Egy jó példa erre a Nyugat-Antarktiszi jégtakaró gyors összeomlása a következő évtizedekben. Az IPCC nyelvezetében egy ilyen nagy hatású eseményt „valószínűtlennek" vagy „nagyon valószínűtlennek" minősítenének az adott időkeretben. A kérdés tehát a következő kell legyen: „Vajon ezek, az IPCC által használt kifejezések valóban a megfelelő üzenetet közvetítik a döntéshozók felé?” A tudósok, akik napi szinten használják ezeket a fogalmakat, másképp értelmezik ezeket, mint a döntéshozók. Megvan a kockázata, hogy utóbbiak így gondolkodjanak az ilyen szavakról: „Ja, hát akkor nem olyan vészes, nem az én ciklusomban fog megtörténni."

Tehát a nyelvhasználatnak hatalmas szerepe van, hiszen különböző háttérrel rendelkező embereket kell megszólítani. A klímatudósok évtizedekben, évszázadokban gondolkodnak, míg a paleoklimatológusok több százezer, millió évben. A politikusokat viszont gyakran csak a következő választásig érdekli a jövő (tisztelet a kivételnek), vagy legfeljebb néhány évtizedes távlatban.

Emellett komoly kockázatot jelent nyelvi szempontból, hogy a média hogyan értelmezi a tudományos állításokat. Egy friss tanulmány (Painter et al., 2023, szabadon elérhető) megállapította, hogy az IPCC jelentéseire adott tagadó reakciók főként a jobboldali médiában jelennek meg. De a jobboldali média óriási hatással bír, és óriási közönséget ér el. Ezért is lenne fontos, hogy az IPCC világosabban, érthetőbben fogalmazzon, hogy ellensúlyozza ezt a torzító kommunikációt.

Nyilvánvalóan minden szervezet fejlődhet, ez alól az IPCC sem kivétel. De az a vád, hogy az IPCC „riogat", nem támasztható alá bizonyítékokkal. Ha valamit mutat a nyilvános szakirodalom, akkor az inkább az, hogy bizonyos kérdésekben az IPCC talán túlságosan is óvatosan fogalmaz.

Translation by DenesM, . View original English version.



The Consensus Project Website

THE ESCALATOR

(free to republish)


© Copyright 2025 John Cook
Home | Translations | About Us | Privacy | Contact Us