Mit: Ociepla się też na innych planetach, więc to wina Słońca
Co mówi nauka...
Pewne pośrednie oznaki mogące świadczyć o ociepleniu zaobserwowano tylko na Marsie, Jowiszu, Neptunie, Plutonie i Trytonie (księżycu Neptuna) – kilku obiektach z ponad setki planet i księżyców w Układzie Słonecznym. Powodem wszystkich tych zjawisk nie może być wzrost aktywności słonecznej – od lat 50. XX wieku aktywność Słońca nie zmieniała się znacząco, a ostatnio spada. Co ważne, w przypadku każdego z wymienionych ciał niebieskich obserwowane ocieplenie można wyjaśnić zjawiskami nie związanymi z aktywnością słoneczną.
Naukowcy zaobserwowali globalne ocieplenie na Marsie. Może to też nasza robota? „Niektórzy ludzie myślą, że nasza planeta ma gorączkę. Jednak teraz naukowcy twierdzą, że również Mars się ociepla, że obserwujemy na nim ‘Marsjańskie ocieplenie’. Naukowcy zauważyli, że całkiem sporo planet w naszym układzie słonecznym się ociepla, w tym również Pluton. NASA stwierdziła, że południowa ‘czapa lodowa’ Marsa kurczy się trzeci rok z rzędu. Może Mars zaraził się gorączką od Ziemi? Jeśli tak, to pewnie Jowisz też złapał to choróbsko, bo i on się ociepla, podobnie, jak i Pluton.” (Fred Thompson).
Największe obiekty w Układzie Słonecznym, źródło: Wikipedia.
Sceptycy zarzucają klimatologom, że nie potrafią poprawnie zmierzyć temperatury Ziemi, ani z pomocą termometrów, ani licznych satelitów. Sami zaś z całym przekonaniem twierdzą, że w oparciu o nieliczne, prowadzone w krótkim czasie oraz z dużej odległości pomiary pośrednie, można dokładnie określić temperatury innych planet, a także (bez znajomości wcześniejszych ewentualnych tamtejszych zmian klimatu), wyciągać daleko idące wnioski o ociepleniu w całym Układzie Słonecznym i że ocieplenie na Ziemi nie wynika z działań ludzi, lecz raczej ze zwiększonej aktywności słonecznej.
Wnioski te są jednak sprzeczne z wynikami badań naukowych. Bezpośrednie pomiary aktywności Słońca pokazują, że w ostatnich dekadach aktywność naszej gwiazdy spada: nasza gwiazda wypromieniowuje coraz mniej energii.
Rysunek 1: Całkowita energia promieniowania słonecznego (Total Solar Irradiance - TSI) – średnie roczne i 11-letnia średnia biegnąca. Dane z lat 1880 – 1978: Instytut Maxa Plancka Badań Słońca (MPS); dane z lat 1979 – 2012: PMOD.
Jeśli jednak ilość płynącej ze Słońca energii nie rośnie, a wręcz maleje, to co może powodować ocieplenie na innych planetach? I czy rzeczywiście inne planety się ocieplają?
Więcej informacji na temat tego mitu jest na stronie Nauka o Klimacie:
Translation by Irek Zawadzki, . View original English version.
Argument sceptyków...