Zakaj toplota oceanov ne more poganjati podnebnih sprememb, ampak jim samo sledi?
Kaj pravi znanost...
V BBC-jevem intervjuju iz leta 2000 lahko preberemo sledeče. William M. Gray, eden vodilnih svetovnih strokovnjakov za tropske ciklone, je jasno potrdil, da drži dejstvo, da se Zemlja segreva zaradi toplote, ki se sprošča iz oceanov. Na žalost je njegovo stališče o oceanih in njihovi vlogi pri globalnem segrevanju v nasprotju z objavljenimi znanstvenimi trditvami na to temo. Gray verjame, da je globalno segrevanje - ki mu sam pravi »majhno segrevanje« - zelo verjetno »posledica naravnega spreminjanja globalnih oceanskih tokov in ti se spreminjajo zaradi nihanj slanosti morske vode.«
Grayjeve trditve so vprašljive, kajti čeprav so se oceani segreli, bi se morali po fizikalnih zakonih tudi ohladiti, ko bi toploto oddali v ozračje in ga segreli.
Kar 80 % toplote ekosistemov na Zemlji je uskladiščene v oceanih. Ti pa postajajo vse toplejši (glej prispevek "Ocean cooling: skeptic arguments drowned by data"). Če bi se oceani ohlajali zaradi oddane toplote ozračju, bi lahko izmerili tudi druge spremembe, na primer spremembe morske gladine zaradi krčenja vode ob ohlajanju. Zaenkrat pa ni nobenih pokazateljev, podprtih z dejstvi, ki bi kazali na temperaturne spremembe, ki bi nastajale zaradi toplote iz oceanov. Dobro bi bilo tudi omeniti, da Gray do sedaj še ni objavil ali ponudil nobenih dokazov te svoje teorije, torej so njegovi pogledi čiste domneve.
Trditve, da prihaja do globalnega segrevanja zaradi sproščanja toplote iz oceanov v ozračje, ne podpira nobeno empirično dejstvo ali enakovreden znanstveni izsledek.
Translation by Slovenian Meteorological Society, . View original English version.
Trditev skeptikov...