Climate Science Glossary

Term Lookup

Enter a term in the search box to find its definition.

Settings

Use the controls in the far right panel to increase or decrease the number of terms automatically displayed (or to completely turn that feature off).

Term Lookup

Settings


All IPCC definitions taken from Climate Change 2007: The Physical Science Basis. Working Group I Contribution to the Fourth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change, Annex I, Glossary, pp. 941-954. Cambridge University Press.

Home Arguments Software Resources Comments The Consensus Project Translations About Support

Bluesky Facebook LinkedIn Mastodon MeWe

Twitter YouTube RSS Posts RSS Comments Email Subscribe


Climate's changed before
It's the sun
It's not bad
There is no consensus
It's cooling
Models are unreliable
Temp record is unreliable
Animals and plants can adapt
It hasn't warmed since 1998
Antarctica is gaining ice
View All Arguments...



Username
Password
New? Register here
Forgot your password?

Latest Posts

Archives

A globális felmelegedés pozitív és negatív hatásai

Amit a tudomány mond...

A globális felmelegedés negatív hatásai a mezőgazdaságra, egészségre és környezetre messze felülmúlják a pozitívumokat.

Szkeptikus érvelések...

Nem is olyan rossz

„Egyébként, ha szavazol valami mellett, szavazz a felmelegedésre. Kevesebb haláleset a hideg miatt, lakhatóbb területek, nagyobb terméshozamok, hosszabb termesztési időszak. Ez jó. A felmelegedés segít a szegényeken.” (John MacArthur)

Röviden

„Nem lesz olyan rossz” – mondják néhányan optimistán. Nos, ennél valójában rosszabb lesz. Ennek az érvelésnek többféle változata létezik. Például, egyesek szeretik felhozni, hogy a szén-dioxid (CO2 növényi táplálék – mintha senki más nem tudná ezt. Valóban az, de ez csak egy a számos nélkülözhetetlen tápanyag közül, mint például a víz és az ásványi anyagok. Az egészséges növényeknek ezekre mind szükségük van.

Tudjuk, hogy a klímaváltozás hogyan zavarja meg a mezőgazdaságot, például intenzívebb aszályok, pusztító árvizek vagy a talaj pusztulása révén – akár személyesen is tapasztaltuk ezeket a jelenségeket, vagy a tévéhíradókban láttuk őket. Ahol az aszályok intenzívebbé válnak és/vagy elhúzódnak, ott a mezőgazdaság életképessége kerül veszélybe. Hiába van bőségesen CO2, ha nincs víz és ásványi anyagok, a növények ugyanúgy elpusztulnak.

Ugyanakkor a fokozódó felmelegedés károsan hat azokra az országokra, ahol a körülmények már közel állnak ahhoz a határhoz, amin túl a terméshozam csökken vagy a termés teljesen elpusztul. A Szubszaharai Afrika egyes részei ebbe a kategóriába tartoznak. Más helyeken emberek milliói – a világ népességének mintegy egyhatoda – függnek évente a hegyi gleccserek által biztosított friss vízkészletektől, amelyek természetes olvadási és növekedési ciklusaik révén biztosítanak vizet. Ezek a vízkészletek veszélyben vannak, ahogy a gleccserek visszahúzódnak. Mindenhol, ahová nézünk, a klímaváltozás további problémákat okoz, mind a jelenben, mind a jövőben.


Részletesebb magyarázat

A legtöbb klímaváltozási hatás kevés vagy semmilyen előnnyel nem jár, de nagy károkat okozhat jelentős költségekkel. Az 1. ábra alatt területenként vizsgáljuk meg a helyzetet.

IPCC AR6 WGII Chapter 16 Figure FAQ 16.5.1

1. ábra: Az öt „Ok az Aggodalomra” diagramjainak egyszerűsített bemutatása, ahogyan az az IPCC AR6 II. Munkacsoport 16. fejezetében szerepel (a 16.15. ábra adaptációja, forrás).

Mezőgazdaság

Bár a CO2 nélkülözhetetlen a növények növekedéséhez, ez csak egy dolog, amire szükségük van az egészségük megőrzéséhez. A mezőgazdaság minden területe függ a folyamatos vízellátástól is, amit a klímaváltozás helyenként megzavarhat, például a talajeróziót okozó áradásokkal és az aszályokkal.

Felvetették, hogy a magasabb szélességi körök – például Szibéria – termékenyebbé válhatnak a globális felmelegedés miatt, de a valóságban jelentős mennyiségű idő (évszázadok vagy még több) szükségesek ahhoz, hogy természetes módon egészséges talaj alakuljon ki. Az arktikus Szibéria és a közeli területek talaja általában nagyon gyenge – sok helyen tőzeg, ami örökfagy alapon helyezkedik el, ráadásul a napsugárzás is korlátozott az ilyen magas szélességi körökön. Vagy, ahogyan egy zöldségtermesztő barátunk mondta: „Az az ötlet, hogy gabonát termesztünk majd a tundrán, csak olyan idióták szájából hangzik el, akik életükben nem termesztettek még egy sárgarépát sem, és fogalmuk sincs arról, hogy a táplálék előállításához sértetlen ökoszisztémákra van szükségünk.” Tehát más okok is vannak, amelyek miatt a széles körű mezőgazdaság ott nehezen valósítható meg.

A mezőgazdaságot továbbá megzavarhatják az erdőtüzek és az évszakok időzítésének változásai, amelyek már most is zajlanak. A gyepek és a vízkészletek változásai hatással lehetnek a háziállatok legeltetésére és jólétére. A megnövekedett felmelegedés nagyobb hatással lehet azokra az országokra is, amelyek klímája már most közel van vagy már elérte azt a hőmérsékleti határt, ami felett a terméshozam csökken vagy a termés teljesen elpusztul – például a Közel-Keleten és a Szubszaharai Afrikában.

Egészség

A melegebb telek kevesebb halálesetet eredményeznének, különösen a sérülékeny csoportok, például az idősek körében. Azonban ugyanazok a csoportok rendkívül sérülékenyek a hőhullámokkal szemben is. A melegebb bolygón a hőhullámok okozta többlethalálozás várhatóan körülbelül ötször magasabb lesz, mint az elkerült téli halálozások száma.

Emellett széles körben elismert, hogy ahogy a melegebb viszonyok északra terjednek, az elősegíti a betegséget hordozó rovarok, például a szúnyogok, kullancsok stb. migrációját. Amíg találnak megfelelő élőhelyet és kedvező hőmérsékletet, otthon érzik magukat. Csak egy példa a sok közül: a malária már olyan helyeken is megjelent, ahol korábban nem volt jelen.

Sarki olvadás

Bár az Atlanti- és a Csendes-óceán közötti egész évben jégmentes sarkvidéki átjáró megnyílása bizonyos kereskedelmi előnyökkel járna, ezeket messze felülmúlják a negatív hatások. A káros hatások közé tartozik a megnövekedett jéghegy-veszély a hajózás számára, valamint az albedó (a napsugárzás visszaverő képessége) elvesztése a tengerjég olvadása miatt, ami lehetővé teszi, hogy az óceán több beérkező napenergiát nyeljen el. Utóbbi egy jó példa a pozitív klímavisszacsatolásra. A jég elolvad, a víz több energiát nyel el, és a melegedő víz növeli a gleccserek olvadását a szomszédos szárazföldek partjainál.

A melegebb óceánvíz továbbá emeli az elmerült sarkvidéki permafroszt hőmérsékletét, amely aztán metánt szabadít fel, ami egy rendkívül erős üvegházhatású gáz. Ez a folyamat megfigyelhető a kelet-szibériai sarkvidék Self vizeiben, és egyelőre keveset tudunk róla. A bolygó másik végén az antarktiszi jégtáblák olvadása és széthullása felgyorsítja a szárazföldi gleccsereket, amik így jelentősen hozzájárulnak a tengerszint emelkedéséhez.

Óceánok elsavasodása

A savasságot a pH-skálán mérik (0 = rendkívül savas, 7 = semleges, 14 = rendkívül lúgos). Az óceán pH-értékének csökkenése komoly aggodalomra ad okot, anélkül, hogy bármilyen előnyös hatással járna. Ez a folyamat azért következik be, mert több CO2-t nyelnek el a vizek. Ez amiatt problémás, mert az olyan élőlények, amik kalcium-karbonátból építik a páncéljukat, mint például a kagylók, csigák és sok más, azt tapasztalhatják, hogy a karbonát gyorsabban oldódik fel, mint amilyen gyorsan ők képesek újraépíteni azt. Ennek a tengeri táplálékláncra gyakorolt hatása magától értetődő kellene legyen.

Gleccserek olvadása

A gleccserek olvadásának hatásai nagyrészt károsak, és néhányat már említettünk is. Azonban egy jelentős hatás az, hogy emberek milliói (a világ népességének egyhatoda) függnek az évente a gleccserek szezonális olvadási és növekedési ciklusa által biztosított friss vízkészletektől. Ha a gleccserek elolvadnak, ezek a vízkészletek – amelyek létfontosságúak nemcsak ivóvízként, hanem a mezőgazdaság számára is – eltűnnek.

Tengerszint emelkedése

A világ számos alacsonyan fekvő területe súlyosan érintett lesz, még minimális tengerszint-emelkedés esetén is. A rizsföldeket már most elárasztja a sós víz, ami elpusztítja a termést. A tengervíz szennyezi a folyókat, ahogy azok édesvize feljebb keveredik a sósvízzel, és a víztározók is sósakká válnak. Egyes tengerparti közösségek életképessége már most viták tárgya, mivel a tengerszint emelkedése a szezonális viharokkal együtt súlyosabb árvizeket okoz, ahogy a hullámok átcsapnak a tengeri védműveken.

Környezet

A klímaváltozás pozitív hatásai közé tartozhatnak a zöldebb esőerdők és a fokozott növényi növekedés az Amazonas vidékén, a növényzet növekedése az északi szélességi körökön, valamint a planktonbiomassza növekedése az óceán egyes részein.

A negatív válaszok közé tartozhat az alábbiak közül néhány vagy mindegyik: az oxigénszegény óceáni „halott zónák” további terjedése, a friss vízkészletek szennyeződése vagy kimerülése, a természetes tüzek gyakoribbá válása, valamint a növényzet széleskörű pusztulása az aszályok miatt. Továbbá a korallpusztulás megnövekedett kockázata, a madarak és állatok vándorlási mintáinak megváltozása, az évszakok időzítésének változása és a táplálékláncok megzavarása, amelyek mind a fajok széles körű pusztulásához vezethetnek.

Gazdaság

A klímaváltozás gazdasági hatásai nagy valószínűséggel katasztrofálisak lesznek, miközben nagyon kevés előny van kilátásban. Már 2006-ban a Stern-jelentés világossá tette a gazdasági nehézségek általános mintáját, és azt, hogy a megelőzés sokkal olcsóbb lenne, mint az alkalmazkodás.

Az IPCC jelentéseiben vázolt forgatókönyvek ismételten figyelmeztetnek a globális mezőgazdaság, kereskedelem, szállítás, energiaszolgáltatások, munkaerőpiacok, banki és pénzügyi rendszerek, befektetések és biztosítások példátlan zavarai miatti jövőbeli tömeges migrációkra. Az ilyen zavarok komoly pusztítást okoznának mind a fejlett, mind a fejlődő országok stabilitásában, és jelentősen növelnék a jövőbeni konfliktusok kockázatát. Továbbá széles körben elfogadott, hogy a klímaváltozás káros hatásai elsősorban azokat az országokat fogják sújtani, amelyek a legkevésbé képesek megbirkózni vele, társadalmilag vagy gazdaságilag.


Ezeket és más aggodalomra okot adó területeket sokkal részletesebben tárgyalja a 2023 márciusában kiadott, az IPCC AR6 Szintézis Jelentés 36 oldalas Döntéshozói Összefoglalója. A jelentés világosan kifejti az egyre súlyosabb problémákat, amelyekkel az emberiség szembenéz; minél tovább halogatják a klímával kapcsolatos érdemi intézkedéseket, annál súlyosabbak lesznek a hatások. A jelentés itt tölthető le angolul, az eggyel korábbi jelentés magyar nyelvű összefoglalója pedig itt.

Translation by DenesM, . View original English version.



The Consensus Project Website

THE ESCALATOR

(free to republish)


© Copyright 2024 John Cook
Home | Translations | About Us | Privacy | Contact Us