Sú záznamy povrchových teplôt spoľahlivé?
Čo hovorí veda...
Mnoho štúdií o efektoch mestských tepelných ostrovoch a mikroklimatických vplyvoch ukázalo, že majú zanedbateľný efekt na dlhodobé trendy, hlavne keď sa priemerujú na veľký región.
Záznam teplôt je nespoľahlivý
Meteorologické stanice v U.S. boli umiestené hneď vedľa vypúšťacích ventilátorov klimatizačných jednotiek, obkolesené veľkými asfaltovými parkoviskami, na horko sálajúcich povrchoch striech a blízko chodníkov a budov, ktoré absorbujú a vyžarujú teplo. 89 % nespĺňalo požiadavky na umiestnenie od Národnej meteorologickej služby, že stanice musia byť 30 metrov od akéhokoľvek hrejivého umelého, alebo vyžarujúceho/odrážajúceho zdroja tepla (Watts 2009).
Cieľ zlepšiť teplotné dáta je niečo, na čom sa vieme všetci dohodnúť a v tomto bode sú snahy Anthonyho Wattsa a Stevena McIntyra chválihodné. Avšak ich predpoklad, že vylepšenie teplotných záznamov odstráni alebo významne zníži trendy v globálnom otepľovaní, je klamný.
Oprava o vplyv mestských tepelných ostrovov
Keď sa zostavujú teplotné údaje, v ústavu GISS v NASA pracujú veľmi ťažko, aby odstránili každý možný vplyv z mestských teplotných ostrovov. Porovnávajú mestské dlhodobé trendy so susediacimi vidieckymi trendami. Potom prispôsobia mestské trendy tak, aby pasovali s vidieckymi. Proces je detailne popísaný na webstránkach NASA (Hansen 2001).
Vo väčšine prípadov bolo mestské otepľovanie malé a neprekračovalo rozmedzie neistôt. Prekvapivo, 42 % mestských trendov je relatívne chladnejších k ich vidieckemu okoliu, keď sú stanice umiestnené v chladných ostrovoch (park v meste). Fakt je, že sú si vedomí efektu mestských ostrovov a keď analyzujú teplotné záznamy, robia riadne opravy. Viac o mestských tepelných ostrovnoch...
Klimatický audit a porucha „Y2K“ z NASA
Objav Stevena Mclntyrea o poruche v GISS teplotných dátach je impozantný úspech. Bezpochyby je to trápna chyba na strane NASA. Ale aký má význam?
Graf 1 porovnáva globálne teplotné trendy s pred a po úprave. Predtým, ako bola objavená chyba, trend bol 0,185 °C za dekádu. Po korekcii trend ukazoval stále 0,185 °C za dekádu. Zmena globálneho priemeru bola menej ako jedna tisícina stupňa. Viac o NASA's Y2K glitch...
Graf 1: globálne teplotné anomálie pred (čevené štvorce) a potom (čierne kosoštvorce), čo bola uplanená „Y2K“ NASA korekcia (Open Mind).
Ďalšie línie evidencie pre rastúce teploty
-
Povrchové teplotné analýzy od NASA GISS objavili silnú zhodu s dvoma nezávislými analýzami od Záznamu globálnej teplotne od CRU a NCDC.
-
Balónové merania počasia objavili, že od r . 1975 do 2005 sa globálna priemerná teplota blízko povrchu zvyšovala približne o 0,23 °C za dekádu.
-
Satelitné merania teplôt spodných vrstiev atmosféry ukazujú stúpanie teploty medzi 0,16 °C a 0,24 °C za dekádu od roku 1982.
-
Rekonštrukcie teplôt z ľadových jadier ukázali, že 20. storočie bolo najteplejšie z posledných piatich storočí a potvrdili tak výsledky skorších proxy rekonštrukcií.
-
Povrchové teploty mora, rekonštrukcie z pevninských vrtov a oceánske teploty všetky ukazujú dlhodobé trendy v otepľovaní.
Trendy povrchových teplôt sú tiež potvrdené z mnohých nezávislých zdrojov:
(Koncept prekladu Kristína Tabačková, upravil a zverejnil J. Hollan)
Translation by jenikhollan, . View original English version.
Skeptický argument...